Home > Press Releases > How to vote tactically in marginal seats to minimise the risk of a Conservative victory in the 2019 General Election
polling

How to vote tactically in marginal seats to minimise the risk of a Conservative victory in the 2019 General Election

by Harry Hayfield, NHAP Executive member

South Western England: Devon East (Claire Wright, Independent),

South Eastern England: Milton Keynes North (Charlynne Pullen, Labour),
Wokingham (Phillip Lee, Liberal Democrat), Esher and Walton (Monica
Harding, Liberal Democrat)

Greater London: Chingford and Woodford Green (Faiza Shaheen, Labour),
Finchley and Golders Green (Luciana Berger, Liberal Democrat), Harrow
East (Pamela Fitzpatrick, Labour), Kensington (Emma Dent Coad, Labour),
Putney (Fleur Anderson, Labour), Wimbledon (Paul Kohler, Liberal Democrat)

Eastern England: Ipswich (Sandy Martin, Labour), Bedford (Mohammad
Yasin, Labour), Peterborough (Lisa Forbes, Labour)

East Midlands: Lincoln (Karen Lee, Labour), Rushcliffe (Cheryl Pidgeon,
Labour), Broxtowe (Greg Marshall, Labour), Derby South (Dame Margaret
Beckett, Labour), Derby North (Tony Tinley, Labour), Chesterfield (Toby
Perkins, Labour)

West Midlands: Stoke-on-Trent Central (Gareth Snell, Labour),
Wolverhampton South West (Elanor Smith, Labour), Wolverhampton South
East (Pat McFadden, Labour), Walsall South (Valerie Vaz), Birmingham,
Erdington (Jack Dromery)

Wales: Ynys Môn (Mary Roberts, Labour), Aberconwy (Emily Owen, Labour),
Vale of Clwyd (Chris Ruane, Labour), Alyn and Deeside (Mark Tami,
Labour), Clwyd South (Susan Jones, Labour), Brecon and Radnorshire (Jane
Dodds, Liberal Democrat), Torfaen (Nick Thomas-Symonds, Labour), Vale of
Glamorgan (Belinda Loveluck-Edwards, Labour)

North Western England: Westmorland and Lonsdale (Tim Farron, Liberal
Democrat), Burnley (Julie Cooper, Labour), Heywood and Middleton (Liz
McInnes, Labour), Bolton North East (David Crausby, Labour), Oldham East
and Saddleworth (Debbie Abrahams, Labour), Stalybridge and Hyde
(Jonathan Reynolds, Labour), Cheadle (Tom Morrison, Liberal Democrat),
Warrington South (Faisal Rashid, Labour), Makerfield (Yvonne Fovargue,
Labour), Leigh (Jo Platt, Labour), Worsley and Eccles South (Barbara
Keeley, Labour), Ellesmere Port and Neston (Justin Madders, Labour)

Yorkshire and the Humber: Keighley (John Grogan, Labour), Pudsey (Jane
Aitchison, Labour), Bradford South (Judith Cummins, Labour), Halifax
(Holly Walker-Lynch, Labour), Batley and Spen (Tracy Brabin, Labour),
Dewsbury (Paula Sheriff, Labour), Colne Valley (Thelma Walker, Labour),
Sheffield South East (Clive Betts, Labour), Normanton, Pontefract and
Castleford (Yvette Cooper, Labour), Hemsworth (Jon Trickett, Labour),
Doncaster North (Ed Milliband, Labour), Doncaster Central (Rosie
Winterton, Labour), Hull East (Karl Turner, Labour), Hull West and
Hessle (Emma Hardy, Labour)

North Eastern England: Blyth Valley (Susan Dungworth, Labour), Gateshead
(Ian Mearns, Labour), Sunderland Central (Julie Elliot, Labour),
Hartlepool (Mike Hill, Labour), Stockton North (Alex Cunningham,
Labour), Stockton South (Paul Williams, Labour), Sedgefield (Phil
Wilson, Labour), Darlington (Jenny Chapman, Labour)

Scotland: Moray (Laura Mitchell, SNP), Angus (Dave Doogan, SNP),
Berwickshire (Calum Kerr, SNP), Dumfries and Galloway (Richard Arkless, SNP)

Northern Ireland: Belfast North (John Finucane, Sinn Fein), Belfast East
(Naomi Long, Alliance Party), Antrim South (Danny Kinahan, Ulster Unionists)